Bankructwo członka rodziny
Zadłużać powinni się ludzie stanu wolnego. Niestety zależność współmałżonka od współmałżonka-bankruta zwykle jest bardzo bolesna. Super samiec, czyli król rodziny wpadający w długi rzadko informuje żonę, jaka jest rzeczywista sytuacja. Często ucieka, wyjeżdża za granicę, ukrywa się, zostawiając żonę z trójką dzieci i komornikami.
Udzielając kredytu kredytodawca stara się uzyskać od kredytobiorcy jak najlepsze zabezpieczenie. Często to „jedynie” oświadczenie żony o tym, że wie i wyraża zgodę na zaciągnięcie kredytu przez męża.
Weksel na współmałżonka to rutyna bankowa. Zabezpieczenie odrębnym majątkiem współmałżonka, majątkiem jego rodziny, zabezpieczenie prawem do spadku i wszystkim tym, co posiada współmałżonek.
Zadziwiające jest to, jak bardzo łatwo ludzie godzą się na czasami absurdalne zabezpieczenia. W obliczu gotówki każdy podpisuje to, co mu pod nos podstawią. Jedynym wyjątkiem są prywatne firmy pożyczkowe, które pożyczając niewielkie kwoty, żądają zwykle dowodu tożsamości, no ale ewentualna egzekucja wygląda również bardzo nieskomplikowanie: wyrośnięci panowie „proszą” o zwrot pieniędzy, co przy braku zgody może mieć dosłownie bolesne skutki.
Jeżeli egzekucja z majątku współmałżonka okazuje się nieskuteczna, komornicy i inni wszelkiej maści egzekutorzy starają się uzyskać zadośćuczynienie ze strony drugiego współmałżonka. Nachodzą w domu, w pracy, dzwonią, grożą, nierzadko dzieciom. Wiedzą, że konstrukcja psychiczna żony jest słabsza i że dla ochrony dzieci zrobi wszystko, i znów sytuacja się powtarza: groźby, szybki kredyt w prywatnej firmie pożyczkowej, zapłata tym, którzy grożą, krótki okres spokoju i za chwilę sytuacja ta sama. Gigantyczne odsetki i wpadamy w typową pętlę kredytową.
Często zdarza się niestety tak, że w przypadku bankructwa jednego ze współmałżonków, otwiera się firmę na drugiego wraz z przepisaniem maszyn i urządzeń należących do upadłej firmy. Niestety jest to nieskuteczne, bowiem zakłada się, że najbliższa rodzina w takim przypadku działa w złej wierze, wiedząc, że takie działanie ma skutkować uszczupleniem majątku zadłużonej osoby. Efektem zakładania firm na członków najbliższej rodziny w takiej sytuacji, są zwykle kłopoty finansowymi współmałżonka.
Pamiętajmy:
– małżeńska rozdzielność majątkowa jest często niezwykle pomocna,
– współmałżonek może dochodzić w sądzie zwolnienia go odpowiedzialności za długi drugiego współmałżonka, jeżeli udowodni, że nie wiedział o ich istnieniu lub nie przyczynił się do ich powstania!!