- Wdrożenie procedury dyscyplinarnej przez prezesów sądów rejonowych wobec komorników bez konieczności wnioskowania do ministra sprawiedliwości.
W przypadku zaniedbania i zaniechania tej procedury sędziemu grozić będzie wszczęcie procedury dyscyplinarnej przeciwko niemu.
- Prezes sądu rejonowego może zawiesić komornika, wobec działalności którego stwierdzono nieprawidłowości, na okres 30 dni, a później wnioskować nawet do ministra sprawiedliwości o jego odwołanie.
- W toku prowadzenia egzekucji komornik musi wręczyć osobie, wobec której dokonywane SA czynności, formularz skargi na te czynności. Formularz ma być prosto i przejrzyście sformułowany.
- Dotychczasowa możliwość wykonywania czynności egzekucyjnych przez asesorów komorniczych zostałaby zniesiona. Jedynie komornicy mogliby prowadzić czynności egzekucyjne.
- Czynności egzekucyjne (sama egzekucja) ma być nagrywana i nagranie włączone do akt.
- Przy podejrzeniu konieczności użycia siły i w każdym przypadku jej użycia, obecna musi być policja.
- Ograniczona została ilość spraw, którą poszczególna kancelaria komornicza może się zajmować do 5 tysięcy w rejonie swojej apelacji.
- Wprowadzona została możliwość elektronicznego zajęcia rachunku dłużnika.
- Wolne od zajęcia będzie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Sprzedaż rzeczy w toku prowadzonej egzekucji z ruchomości jest możliwa po uprawomocnieniu się jej zajęcia. Czyli złożenie skargi na zajęcie ruchomości wstrzyma skutecznie jej sprzedaż.
- Skargi na czynności komorników mają być składane do sądów rejonowych za ich pośrednictwem.
- W przygotowaniu jest możliwość elektronicznej licytacji ruchomości.